w portalu  | na forum
szukaj w bazie kalorii
dla kobiet, o kobietach
kobieta, kobiety


kalkulatory dla kobiet:

testy dla kobiet:

Patronat medialny:

vortal o kobietach
Wyraźne sygnały, że potrzebujesz okularów!
data publikacji: 22-12-2017 r.
Coraz częściej łzawią ci oczy? Stopniowo przybliżasz fotel do telewizora, gdyż tylko w ten sposób jesteś w stanie dostrzec wszystkie szczegóły na ekranie?
portal dla kobiet
serwis o kobietach

A może zauważasz u siebie syndrom „zbyt krótkich rąk” i żeby przeczytać gazetę coraz dalej ją odsuwasz? To tylko niektóre z sygnałów świadczących o tym, że badania wzroku nie można już dłużej przekładać.

Lęk przed wizytami lekarskimi często sprawia, że odwlekamy konsultację u specjalisty w nieskończoność. Jednak nie należy czekać, aż dolegliwości związane ze wzrokiem staną się przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu. Na tym etapie problemy z widzeniem są już często bardzo zaawansowane. Dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać i wykonać badanie przy pierwszych niepokojących objawach.

Kiedy do specjalisty?

Jeśli nie zauważamy u siebie żadnych niepokojących objawów, badania wzroku możemy planować co 2-3 lata. Jeżeli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki jaskry, zaćmy, a także silnej krótko- lub dalekowzroczności, specjalistę powinniśmy odwiedzać częściej – przynajmniej raz do roku. To samo dotyczy osób po 40. roku życia, a także dzieci z istniejącą i rozwijającą się wadą wzroku. W tym przypadku wizyty zaleca się nawet co kilka miesięcy.

Problemy z widzeniem z daleka

Krótkowzroczność, czyli problemy z widzeniem na odległość dotyczą coraz większej liczby osób, zwłaszcza młodych, dla których normą jest spędzanie kilku lub nawet kilkunastu godzin dziennie przed ekranem komputera lub smartfona. To właśnie nowoczesne urządzenia elektroniczne odpowiadają za rosnący w błyskawicznym tempie odsetek osób z krótkowzrocznością.

Pierwszymi oznakami, które powinny wzbudzić nasz niepokój jest mrużenie oczu przy próbach dostrzeżenia przedmiotów znajdujących się w sporej odległości oraz potrzeba przybliżania tekstu w celu przeczytania go. Takie utrudnienia skutkują koniecznością stałego wytężania wzroku, co w konsekwencji prowadzi do dyskomfortu i bólu głowy. Dlatego, gdy zauważymy u siebie powyższe objawy, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie soczewki korekcyjne, tzw. „minusy”. Jest to o tyle ważne, gdyż niekorygowana krótkowzroczność może być nie tylko niekomfortowa, ale stanowi poważne niebezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku kierowców, których zdolność szybkiej reakcji jest przez tę wadę znacznie ograniczona.

Gdy po całym dniu pracy przed komputerem doskwiera nam łzawienie oczu i dyskomfort odczuwany jako „piasek” pod powiekami, bez wyraźnego pogorszenia się jakości widzenia - możliwe, że dotyka nas częsta przypadłość osób narażonych na długotrwałe oddziaływanie sztucznego, ostrego światła tzw. syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku. Jedną z najprostszych metod na odciążenie wzroku jest stworzona w USA zasada 20-20-20. Co 20 minut robimy 20-sekundowe przerwy, przenosimy wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp, czyli ok. sześciu metrów. Pomóc mogą również tzw. „soczewki relaksacyjne” wspomagające naturalną zdolność oka do akomodacji.

Kiedy nie widzisz z bliska

Kiedy przedmioty położone dalej widziane są wyraźnie, natomiast te znajdujące się blisko wydają się nieostre, możemy z dużym prawdopodobieństwem mówić o dalekowzroczności. Wada ta nazywana jest również hyperopią lub nadwzrocznością.

Jeśli nadwzroczność nie jest duża, naturalna zdolność oka do akomodacji może skompensować niewielką wadę. Innymi słowy, oko w celu wychwycenia elementów położonych w niewielkiej odległości od patrzącego wykonuje większy, niż zazwyczaj wysiłek akomodacyjny. Stan ten nazywamy nadwzrocznością ukrytą. Pierwszymi symptomami świadczącymi o rozwijającej się wadzie są astenopia, czyli ból głowy i oczu oraz odczuwane napięcie, które wynika z wytężania wzroku przy próbach dojrzenia obiektu znajdującego się w bliskiej odległości. Ponadto pojawia się łzawienie oczu oraz ich mrużenie przy próbach przeczytania małego druku z bliska.

Choć objawy są podobne, dalekowzroczności nie należy mylić ze starczowzrocznością (prezbiopią). Prezbiopia dotyka zazwyczaj osoby w okolicach 40. roku życia i jest naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku, który stopniowo traci zdolność do akomodacji. Nie znaczy to jednak, że nie należy podejmować kroków w kierunku poprawy komfortu życia takiej osoby. Najlepsze salony optyczne oferują prezbiopom soczewki progresywne, które zapewniają komfortowe widzenie niezależnie od odległości oglądanego obiektu. Od tradycyjnych dwuogniskowych, soczewki progresywne różnią się płynnym przechodzeniem między różnymi mocami optycznymi, dzięki czemu osoba nie odczuwa „przeskoków” między widzeniem w bliży i dali. – wyjaśnia ekspert z firmy HOYA Lens Poland, wiodącego producenta soczewek okularowych na świecie.

A co z dziećmi?

O ile dorośli są w stanie na bieżąco kontrolować sprawność narządu wzroku, maluchy mogą nie zdawać sobie sprawy, iż ich widzenie ulega pogorszeniu. Z tego względu rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na zmiany zachowania, które sugerować mogą występowanie wady wzroku. Ropienie, łzawienie, a także powtarzające się pocieranie oczu, częstsze mruganie, zezowanie czy przekrzywianie głowy z pewnością powinny wzbudzić w rodzicach niepokój. Powinniśmy także zwracać uwagę, czy dziecko nie wykonuje mimowolnych, szybkich ruchów gałek ocznych, gdyż może to wskazywać na oczopląs.

Czujność należy zachować także jeśli chodzi o dzieci szkolne, gdyż zdarza się, że młodzież próbuje ukryć wadę wzroku. Jeśli pociecha bardziej, niż zwykle przybliża się do telewizora, przesadnie pochyla się nad biurkiem, czy ma problem z przeczytaniem tekstów, które wcześniej nie sprawiały mu kłopotów, powinniśmy natychmiast zareagować. Sygnałami wzbudzającymi niepokój są też gorsze wyniki w nauce lub niechęć do zabawy z rówieśnikami. Rodzice powinni pilnować terminów badań bilansowych oraz dbać o jakość warunków, w których dziecko uczy się, czyta i odrabia lekcje. Należy pamiętać także o odpowiedniej ilości witaminy A w diecie oraz prawidłowych proporcjach czasu spędzanego przed komputerem i na świeżym powietrzu.

Okulary okularom nierówne

Niestety, coraz częściej na rynku pojawiają się okulary bez atestu i filtrów UV, które nabyć można za kilkanaście złotych na stacjach benzynowych czy w supermarketach. Są tanie, atrakcyjnie wykonane i sprzedawane bez skierowania. Powszechna dostępność tego typu szkieł nie powinna jednak stanowić dla nas wymówki przed udaniem się do specjalisty. Niechęć przed wizytami lekarskimi nie może powstrzymać nas przed zbadaniem wzroku. Tylko profesjonalnie dobrana korekcja zapewni prawidłową ostrość wzroku na długie lata. Oprócz tego tylko specjalista jest w stanie zmierzyć rozstaw i wysokość źrenic i pod tym kątem dobrać odpowiednie soczewki. Co to oznacza w praktyce? Środek optyczny każdego szkła powinien dokładnie pokrywać się ze środkiem źrenicy. Brak uwzględnienia rozstawu źrenic skutkować może tzw. efektem pryzmatycznym, który prowadzi do znacznego dyskomfortu, zaburzeń akomodacji, a nawet zeza. Nie bez znaczenia jest także oddalenie okularów od oka. Optyk dobiera parametry tak, aby moc soczewki idealnie współgrała z jej odległością od rogówki - mówi ekspert z firmy HOYA Lens Poland. Kolejnym ważnym elementem jest oprawka okularowa. Wbrew pozorom nie odpowiada ona wyłącznie za efekt estetyczny, ale spełnia szereg ważnych funkcji, które uzupełniają pracę soczewek. Każda oprawa musi być indywidualnie dopasowana do fizjonomii twarzy i anatomii głowy klienta, a zauszniki i nanośniki odpowiednio wyprofilowane tak, aby użytkownik dosłownie nie czuł, że ma cokolwiek na nosie.

Noszenie okularów już dawno przestało być ujmą. Nawet dla dużych wad wzroku dostępne są soczewki lekkie i cienkie. Dzięki temu osoby z zaawansowaną krótko- lub dalekowzrocznością mogą prezentować się w okularach elegancko i szykownie. Prawdą jest, że mamy tendencję do przeceniania możliwości swojego wzroku, dlatego kiedy zauważymy nawet nieznaczne pogorszenie jakości widzenia powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

autor: / źódło: / opracowanie:
Hoya
ostatnio dodane:


Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?Zdrowo i bez chemiiLista warzyw i owoców zatrutych pestycydamiJak dbać o skórę powiek?Jak urządzić wnętrze z myślą o pupilu?Dziewczyna we mgle
pokrewne forum:

Być zdrową
przeczytaj także:

Powerbank duchowy
Dość katolipy!
Zestaw do masażu antycellulitowego
Czy lojalność wobec pracodawcy popłaca?
Historia Bez Cenzury powraca z nową książką!
Antyoksydanty w herbacie
Odporność Twojego dziecka na 6+
O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
CV do poprawki
Czekolada i dżem
Technologia cyfrowa niszczy wzrok!
Zdrowa alternatywa dla napojów z cukrem
Zachowaj młody wygląd na dłużej
Wartka akcja, szybkie pościgi i masa śmiechu!
Moda ślubna 2018
Zachwycające rzęsy
Mokrego Dyngusa!
Życzenia wielkanocne
Przygotuj śniadanie inaczej niż zwykle!zaloguj się aby napisać pierwszy komentarz do artykułu Wyraźne sygnały, że potrzebujesz okularów!Ostatnio na forum: (wątki i komentarze)

Wiadomość dla Forumowiczów :)
jak zajsc w ciaze??
Napiszmy razem opowiadanie...
Czy mogę być w ciąży? Czy mogę być w ciąży?
Forum panieńskie 2007-2008
orgazm za orgazmem :)
Jestem mamą :)
szkolna miłość z ławki po latach... co robić? :)
Skojarzenia
Dokończ wyraz - zabawa
Linux..... czy ktoras z was uzywa
Na poprawę humoru!
Laptop dla najmłodszych
Torbiel a ciąża
Moda męska na brytyjskich targach
Makijaż codzienny i wieczorowy
Pamiętnik przyszłych mam - rady i porady :-)))
"Kalendarz dni płodnych" - Wasze opinie
Cudowny pierwszy pocałunek
Czy jestem w ciąży?
Trichotillomania
krwawienie po stosunku
Karta czy gotówka?
sex a spowiedź
Nowa Gwiazdka .
"Ile kalorii jeść, aby schudnąć?" - Wasze opinie
Nigdy nie miałem dziewczyny...
Zapalenie pęcherza
praca w mcdon..... itp
Test na czystość
Jaką lodówkę???
mój mąż znowu wyjeżdza ...
Podwójne działanie przeciwzmarszczkowe
Pomarańcza i wanilia
Brak ochoty na seks...
Dania mrożone
Łosoś po francusku Frosta
Jedwab w płynie
Nowa kolekcja czasomierzy
Makijaż z utrwalaczem - uczulenie?
Ostatnio dodane artykuły:

Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?
Jak opanować nerwy przed rozmową kwalifikacyjną?
Zdrowo i bez chemii
Zdrowo i bez chemii
Lista warzyw i owoców zatrutych pestycydami
Lista warzyw i owoców zatrutych pestycydami
Jak dbać o skórę powiek?
Jak dbać o skórę powiek?
Powerbank duchowy
Dość katolipy!
Czarujący świat Spark Silver Jewelry
Zestaw do masażu antycellulitowego
Czy lojalność wobec pracodawcy popłaca?
Historia Bez Cenzury powraca z nową książką!
Antyoksydanty w herbacie
Odporność Twojego dziecka na 6+
O co zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
CV do poprawki
Czekolada i dżem
Technologia cyfrowa niszczy wzrok!
Zdrowa alternatywa dla napojów z cukrem
Zachowaj młody wygląd na dłużej
Wartka akcja, szybkie pościgi i masa śmiechu!
Jak urządzić wnętrze z myślą o pupilu?
Moda ślubna 2018
Dziewczyna we mgle
Zachwycające rzęsy
Mokrego Dyngusa!
Życzenia wielkanocne
Przygotuj śniadanie inaczej niż zwykle!
Wiosenne porządki
Co wielkanocny zajączek przyniesie maluchom?
Sprzątanie wolne od chemii!
Dlaczego warto pić zieloną herbatę na wiosnę?
Test lakierów żelowych
Wody perfumowane - test
Danie na wielkanocny obiad
Wielkanoc na świecie
Jak często trzeba badać wzrok?
Fryzura gotowa w 2 minuty
Makarony – wartościowa baza wiosennego menu
Jak zadbać o swoje ciało wiosną?
Dlaczego warto jeść buraki?
Czym są antyoksydanty i gdzie ich szukać?
Tydzień Czystych Okien
3 rzeczy, których Twoje dziecko nie nauczy się z podręczników
Jak zacząć szukać nowej pracy po zwolnieniu?
Fleksitarianizm
Piekarnik czy kuchnia wolnostojąca?
Historia, która musiała trafić na ekrany!
Możesz wszystko, co tylko sobie wyobrazisz.
Porost islandzki w trosce o zdrowe gardło
Zadbaj o lepszy sen
Czytaj i słuchaj!
Trendy kulinarne na rok 2018
W stronę przyszłości

Cookies: podczas przeglądania naszych stron oraz w trakcie logowania portal http://www.byckobieta.pl tworzy niewielkie pliki cookies. Zapisuje w nich wyłącznie informacje umożliwiające korzystanie z portalu, oraz z forum.

Artykuły oraz zdjęcia umieszczone w portalu ByćKobietą.pl są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie jest dozwolone wyłącznie za zgodą Autorów. Redakcja ByćKobietą.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych na forum oraz w komentarzach artykułów.

Super Prezent

© 2006-2018 ByćKobietą.pl - portal dla Kobiet
skrypt forum: © phpBB